PROFESJONALNA OBSŁUGA WYNAJMU NIERUCHOMOŚCI
Profesjonalna sesja zdjęciowa
Plan nieruchomości
Depozyt kluczy
E-marketing
Social media
Wyróżnienia na portalach
Prezentacja nieruchomości potencjalnym najemcom
Wstępna weryfikacja najemcy
Przygotowanie umowy najmu w odpowiednich wersjach językowych
Protokół przekazania nieruchomości najemcy wraz sesją fotograficzną z dnia przekazania
Dodatkowa weryfikacja najemcy
Sprzątanie nieruchomości pomiędzy zmianą najemcy
Ubezpieczenie OC najemcy do kwoty 100 000 zł
Prowadzenie rozliczeń czynszu najmu, mediów i opłat administracyjnych
Sprawdzony system monitorowania płatności najemcy – comiesięczny raport ekonomiczny
Organizacja potencjalnych napraw nieruchomości i drobnych uszkodzeń
Kontakt z zarządcą nieruchomości w zakresie wszelkich spraw związanych z najmem
Protokół odbioru nieruchomości – sprawdzenie stanu i rozliczenie najemcy
Inspekcje kontrolne stanu nieruchomości – min 1 raz w roku oraz w dniu przekazania lokalu
Obsługa i opieka nad korespondencją dot. nieruchomości (na życzenie Wynajmującego)
Przed rozpoczęciem wynajmu określimy grupę docelową, przeprowadzimy home staging i zorganizujemy sesję zdjęciową nieruchomości. Zrobimy plan nieruchomości i bezpiecznie przechowamy klucze.
Wypromujemy ofertę, przeprowadzimy prezentację oraz zweryfikujemy najemcę. Następnie przygotujemy umowę najmu wraz z tłumaczeniem na obce języki i zadbamy o ubezpieczenie OC najemcy.
W trakcie całego okresu najmu zadbamy o wszystkie płatności, rozliczymy czynsz i opłaty. Naprawimy bieżące usterki i przeprowadzimy kontrolę stanu nieruchomości.
Po zakończeniu najmu sporządzimy protokół odbioru i rozliczymy najemcę. Zadbamy o czystość i przywrócenie blasku nieruchomości oraz wynajmiemy ją ponownie.
Mało kto zastanawia się nad tym, że nieruchomość jest środkiem trwałym, który jednak generuje koszty. Do stałych i nieuniknionych opłat związanych z nieruchomością zalicza się
Warto też nadmienić, że utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie technicznym swoją drogą wymaga włożenia w to pracy i pieniędzy. Nie licząc remontów mniejszej wagi, z biegiem czasu zużywają się instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe; niszczeją okna, elewacja czy dach.
Gdy potrzeba mieszkaniowa jest już zaspokojona, nadwyżkę kapitału można ulokować w kolejnej nieruchomości. W okresie dewaluacji złotego i rosnących stóp procentowych nie jest tajemnicą, że nieruchomości w dalszym ciągu są najbardziej bezpieczną przystanią dla zaoszczędzonych funduszy. Żeby kupiona nieruchomość nie generowała samych kosztów przeznaczenie jej pod wynajem jest doskonałym pomysłem. Wielu inwestorów zapewnia sobie w ten sposób dochód określany mianem „pasywny”. Opłaty za wynajem pokrywają wszystkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, a nadwyżka (po zapłaceniu podatku dochodowego) bezszelestnie ląduje na koncie bankowym właściciela.
Ale czy „pasywny” to właściwe określenie? Każdy niech sam oceni. Wynajmowanie mieszkania to proces, który wymaga pracy i zaangażowania.
Właściciele nieruchomości przy zderzeniu z wynajmem mogą natrafić na szereg komplikacji.
Wyobraźmy sobie, że wychodzimy od notariusza z aktem nabycia mieszkania, które jest dla nas lokatą kapitału. Wiemy, że będziemy chcieli ten lokal jak najszybciej wynająć. Czy wystarczy zrobić zdjęcia i zamieścić ogłoszenie w Internecie żeby wszystko zaczęło się kręcić? Jest to prosta droga do wielu problemów.
Nad czym należy się zastanowić przed rozpoczęciem najmu?
na początek warto określić jaki charakter najmu jest w naszym przypadku odpowiedni: krótko-, średnio- czy długoterminowy. Zależy to od lokalizacji nieruchomości i charakteru rynku. Czy lokal nadaje się do wynajmu na pokoje czy jedynie w całości.
jaka jest grupa docelowa – kto będzie naszym idealnym najemcą. Czy preferowani są single czy pary – z dziećmi czy bez; czy akceptowane są zwierzęta, które mogą zniszczyć meble, lub zostawić po sobie trudny do wywietrzenia zapach.
jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem. Wiadomo – odpowiednio. Jeżeli zaczynamy od remontu warto określić standard wykończenia, gdyż w oczywisty sposób ma to wpływ na cenę wynajmu. W zależności od tego, do jakiego wynajmu robimy przymiarkę wyposażenie powinno być dopasowane. Przykładowo, przy wynajmie długoterminowym pościele, gąbki i kostki do zmywarki są zbędne, natomiast przy wynajmie krótkoterminowym – gdzie wyposażenie mieszkania w wymienione przedmioty uważane jest za standard – już nie.
czy zainwestować w home staging, czyli sesję fotografii wnętrz?
jakie informacje zamieścić w ogłoszeniu i gdzie je opublikować?
jak sporządzić umowę najmu, żeby była rzetelnym zabezpieczeniem stosunku najmu i skuteczną ochroną w przypadku, kiedy dogadanie się z najemcą przestało być możliwe?
zaskakująca może być ilość telefonów w związku z zamieszczoną ofertą, lub, skądinąd, ich brak
Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy eksperta.
Często spotkać się można z opinią, że najemcy nie szanują cudzej własności. Zniszczenia po kilku miesiącach wynajmu przekraczają wielokrotnie kaucję zabezpieczającą. Gdzie jest granica „normalnego zużycia”? Nie brakuje też nieuczciwych najemców. Jak postępować, kiedy najemca nie płaci na czas? Jak zakończyć stosunek najmu? Mieszkanie jest do remontu po pierwszym najemcy, a miało na siebie zarabiać. Albo kolejny już miesiąc nie mogę wynająć, a poprzednio nie było problemu.
Te i wiele innych zagadnień może rozwiązać powierzenie lokalu przeznaczonego pod wynajem w zarząd agencji nieruchomości, dzięki czemu generowanie dochodu pasywnego rzeczywiście odpowiadać będzie swojej nazwie.
Muskat & Wicher sp. z o.o. sp.k.
CH Manhattan IIIp.
al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk
Mikołaj Muskat
+48 695 417 282
m.muskat@muskat.pl
Maciej Wicher
+48 695 417 282
m.wicher@muskat.pl